Tenya Belirtileri Nelerdir? 2

Tenya Belirtileri Nelerdir?

 

 

Tenya Belirtileri Nelerdir? 2

Tenya Belirtileri Nelerdir? 3

Tenyalar da insanda enfeksiyona neden olan bir parazit çeşididir. Erişkin hali 4 ile 12 metre arası boya ulaşır. Genişliği birkaç milimetre kadardır.

Tenya (Şerit, Yassı Solucan) ve Bulaşma Yolları:
Çiğ ve az pişmiş et yenmesi ile bulaşır. Tenya saginata parazitli sığır etinden, Tenya solium ise hasta domuzun etinin yenmesi ile ortaya çıkar. Larva dışkı ile atılır. Sığır gibi bir konak tarafından otlar yenirken ağız yolu ile hayvana bulaşır. Sığırın bağırsaklarından kana, oradan da kaslara gidip yerleşir, kistler oluşturur. İnsanlar parazit larvalarını, sığırın az pişmiş veya çiğ etini (çiğ köfte sevenlerin dikkatine) yiyerek alırlar. Kistler midede açılır ve ince bağırsağa ulaşıp 1-3 ayda erişkin hale gelirler.

Tenya (Şerit, Yassı Solucan) ve Klinik Bulgular:
Karın ağrıları, ishal, kilo kaybı, makatta kaşıntı vs yapar. Bazen parazit parçaları anüsten düşer ve ailede psikolojik sıkıntılara bile neden olabilir. Domuz tenyasının yumurtalarının nadiren ağız yoluyla (et ile değil) doğrudan alınması ile yumurtaların gidip yerleştiği organa özgü belirtiler de olabilmektedir! (Özellikle beyinde yerleşir!).

Tenya (Şerit, Yassı Solucan) Tanısı:
Dışkıda yumurtaların görülmesi oldukça nadirdir. Daha çok dışkıda halkalar görülür.

Tenya (Şerit, Yassı Solucan) Tedavisi:
Pirazikuantel veya niklozamid adlı ilaçlar tek doz olarak kullanılır. Ölen parazit gövdesinin atılabilmesi için müshil de verilmesi uygundur.

Bu yazı, Tenya Şerit, Yassı Solucan hakkında genel bilgi, tedavisi , tanısı ve belirtileri hakkında bilgi vermek amacı ile eklenmiştir.
Kaynak: Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>