Kedi tırmığı hastalığı nedir 2

Kedi tırmığı hastalığı nedir

 

 

Kedi tırmığı hastalığı nedir 2

Kedi tırmığı hastalığı nedir 3

Kedi tırmığı hastalığı nedir, belirtileri nelerdir ?

Adı ilginç ama kendi ilginç olmayan bir hastalık. Aslında bir enfeksiyon bu. Vakaların %90’ından fazlasında yakın zamanda kedi ile öyle ya da böyle temas hikayesi mevcuttur.

Bartonella henselae denen bir bakterinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Vakaların çoğunun çocuk olma nedeni muhtemelen çocukların kedilerle daha fazla oynuyor olmasıdır.

Hastalık kediden kediye karasineklerle bulaşırken; sinekten insana hastalık bulaşması mümkün değildir. Kediler ise hastalık belirtisi göstermeksizin aylarca bakteriyi salyalarında taşıyabilirler.

Kedi tırmığı hastalığı belirtileri:

Bir kedi tarafından ısırılan veya tırmalanan hastanın derisinde bakteri giriş yeri olan ağrısız bir şişlik, kabarcık ortaya çıkar. Haftalar sonra giriş yerinin yakınındaki lenf düğümlerinde ağrılı bir şişlik belirir. Örneğin eldeki ısırık sonrası koltuk altında, ayaktaki ısırık sonrası ise kasıkta lenf düğümleri şişer. Giderek büyüyen lenf düğümü 6-7 cm boyuta ulaşabilir. Üzeri sıcak ve kızarıktır. Vakaların sadece 3’te birinde ise ateş, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik gibi sistemik enfeksiyon bulguları da vardır.

Nadiren daha ağır hastalık belirtilerine neden olur.

İnsandan insana bulaşma söz konusu değildir.

Kedi tırmığı hastalığı tanısı:

Tanı için deri testleri, kan tahlilleri, lenf düğümünden iğne ile parça alınması vs gerekebilir.

Kedi tırmığı hastalığı tedavisi:

Vakaların çoğu tedavi gerektirmeksizin kendiliğinden düzelir. Nadiren şişen lenf düğümü o kadar ağrılıdır ki iğne ile içinden sıvı alıp şişi indirmek sureti ile ağrıyı da dindirmek gerekebilir. Tedavide antibiyotik kullanımı esastır.

Kedi tırmığı hastalığından korunma:

Çocuklarınızın sokak kedileri ve sahipsiz kedilerle oynamasına izin vermeyin ve onları bu konuda eğitin. Ev kedilerinin, kedi tırmığı hastalığından korunma amacı ile uzaklaştırılması gereksizdir. Ama yine de kediyi, tırmalamaya tahrik edecek oyunlar oynanmaması öğretilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>