İleri Yaşta Gebelik ve Etkileri Nelerdir? 2

İleri Yaşta Gebelik

 

İleri Yaşta Gebelik ve Etkileri Nelerdir? 2

İleri Yaşta Gebelik ve Etkileri Nelerdir? 3

Bu yazımızda sizler için ileri yaşta gebelik nasıl olur , ileri yaşta gebelik sakıncalı mı , ileri yaşta gebelik belirtileri konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Gebelik – Hamilelik potansiyeli üzerindeki en önemli etkenlerden birisi anne olmaya aday kişinin yaşıdır. İlk adet görülen zaman ile başlayan bu potansiyel, adetten kesilme çağı yani menopoz dönemine kadar devam etmektedir. Ancak bu süre boyunca gebelik – hamilelik elde etme potansiyelinin aynı oranda devam ettiğini söylemek maalesef mümkün olamamaktadır. Kadınlarda biyolojik yaştan daha hızlı olmak kaydıyla yumurtalıkların yaşı da hızla ilerlemektedir. Zamanımızda oldukça genç olarak kabul etmemiz gereken 30’lu yaşlardan itibaren hamile kalma – gebe kalma potansiyeli azalma göstermektedir. Özellikle 35 yaş üzerinde, tedavilerle dahi gebelik – hamilelik elde etmek giderek zorluk kazanmaktadır. İlerleyen kısırlık tedavisi yöntemleri , tüp bebek uygulamaları ile bugün birçok hastaya gebelik şansı verilebiliyorken, ileri yaşlarda gebelik – hamilelik elde etme oranları yine de gençlere göre daha düşük oranlardadır. Ülkemizde ortalama menopoz yaşı ise 47 civarlarındadır. Menopozdan sonra ise artık gebelik elde etmek mümkün olmuyor. Günümüzde evlenme yaşı sosyal nedenler ya da akademik kaygılar nedeniyle giderek ileriye doğru atılmaktadır ve ileri yaşlarda gebelik – hamilelik şansı düşmektedir. Bu da ilerleyen yaşlarda gebelik – hamilelik elde etmek amacı ile kısırlık kliniklerine olan başvuruları giderek artırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>