Hamile Kalmak İçin En Uygun Yaş Hangisidir? 2

Hamile Kalma Yaşı Kaçtır?

 

Hamile Kalmak İçin En Uygun Yaş Hangisidir? 2

Bu yazımızda sizlerle hamile kalmada yaşın önemi , hamile kalmanın en uygun zamanı , hamile kalmanın yaşı nedir konularına değineceğiz.

Oteritelerin yaptığı açıklamalara göre en uygun hamilelik yaşı 20 ile 30 arasında kalan dönemdir. Bu dönem ve daha sonrasında da anne sağlığı ve bebek sağlığı için önerilen doğum aralıkları ise 2 yıldır. Özellikle 35 yaş ve üstü anneler riskli gebelik grubuna girer fakat kendine dikkat eden ve sağlık problemi olmayan annelerde bu risk oranı düşmektedir.

18 yaş ve altı kadınlarda gelişim eksikliğinden ötürü, ölü doğum ve/veya düşük kilolu bebek doğumu oldukça sık rastlanan bir sorundur.

Doğurganlık (fertilite) her kadın için farklılık gösterebilmektedir. Eğer anneniz erken yaşta menopoza girerek doğurganlığı kaybetmişse, bu durum sizin için de geçerli olabilir. Erken menopoz sorununun çoğu zaman kalıtsal ve anneden kıza geçtiği görülmüştür.

İlerleyen yaş ile birlikte doğurganlık giderek azalır. Örneğin, 20 yaşında doğum kontrol yöntemi kullanmadan düzenli ilişkiye girenlerin sadece %20 kısmı bebek sahibi olabiliyor. Bu oran 30 yaşında %15, 35 yaşında %10 gibi bir orana kadar inebilmektedir. 40 yaşlarında ise bu oran %5′e kadar düşüş göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>