Aslan ile Fare Masalı

Bebek Masalları - Aslan ile Fare Nasıldır? 2

Bu sayfamızda sizler için bebek masalları çeşitleri , bebek masalları nasıl anlatılır , bebek masalları nelerdir konularına değineceğiz.

Zavallı fare ormanda hep korku içinde yaşarmış. Tilkiden, kurttan ödü kopar, en çok da yaban kedisini görünce dehşete düşermiş. Sadece bu yabani hayvanlardan değil, çevresinde bir dal çıtırdasa, en ufak bir ses duysa yüreği ağzına gelir, korkudan bayılacak gibi olurmuş.

Fare artık bu korkuya dayanamayıp ormanların kralı aslana gitmiş ve demişki:

Yüce Kralım” demiş, sizden haddim olmayarak küçük bir isteğim olacak. Şu ormandaki bütün hayvanlar arasında en zavallısı benim. Ne kadar kötü bir kaderim var! bütün ömrüm kormakla geçiyor. Bir yaprak düşse dizlerimin bağı çözülüyor. Bu korkuya artık dayanamıyorum.

Sen koca ormanlar kralısın, senin kükremen bile herkesi dehşete düşürmeye yetiyor, beni koruman altına alabilirsin, bu kadar geniş mağarada yaşıyorsun. Beni de buraya kabul et lütfen. Sana hiç bir rahatsızlık vermem. Ayaklarının altında dolaşmam, sesimi bile çıkarmam. Bir köşede otururum. Varlığımla yokluğumu anlamazsın bile” demiş.

Aslan tüm bu anlatılanları sessizce dinlemiş. Fare ise aslanın bu tavrını kendisi için olumlu görmüş. Ormanların kralı ricasını kabul edecek sanmış ve biraz daha ısrar ederse bu iş olacak diye düşünüp sözlerine şu şekilde devam etmiş:

Ben sizin bu iyiliğinize layık olamadığımı biliyorum, ama kim bilir, ne kadar işe yaramaz gibi görünsem de, belki bir gün bir işinize yararım. Size olan borcumu ödeyebileceğim bir fırsat çıkar bir gün” demiş.

Aslan farenin bu sözlerine çok sinirlenmiş. Öfkeden gözleri çakmak çakmak olmuş:
Bak sen terbiyesize!” diye kükremiş. “Sen kendini ne sanıyorsun. Ben gibi koca bir kral senin gibi bir zavallı bi fareye mi muhtaç olacak! Senin gibi bir böcek hayatta bana ne fayda getirir! Defol başımdan. Seni bir pençe darbesiyle parçalara ayırmadığım için de hayatın boyunca bana dua et!” demiş.

Zavallı fare öyle korkmuş ki, o korkuyla bütün ormanı bir nefeste koşup başka bölgelere taşınmış. Bir deliğe girip oradan uzun bir süre çıkmamış.

Aslan ise bir süre daha farenin kendini bilmezliğine sinirlenmiş, sağa sola sataşmış. Ama nihayet sakinleşmiş. Karnının acıktığını hissedip ava çıkmış. Fakat yolunun üzerinde üstü örtülmüş gizli bir tuzak varmış ve çukuru fark etmediğinden içine düşüvermiş. Ama güçlü kral aslan bu, öyle çukurlara düşüp kalır mı hiç? Bu nedenle de korkmamış. Yukarıya doğru zıplamaya hazırlanırken çukurun içinde bulunan ağın bütün vücudunu kapladığını hissetmiş. Bir kez daha hamle yapmış , ama nafile! Ağ inceymiş, ama çok sık dokunduğundan aslanın bile koparamayacağı kadar sağlammış. Bütün gün kendini kurtarmak için çalışan aslan akşama doğru buradan çıkamayacağını anlamış.

Ah benim aptal ve gururlu kafam” diye düşünmüş. “Eğer bu sabah o fareyi küçük görmeseydim, o keskin dişleriyle bu ağı keser, beni ölümden kurtarırdı! Ama şimdi burada öleceğim ve bunun nedeni de benim! Başkalarını küçümsemeseydim, herkesin kendince bir işe yarayabileceğini kavrasaydım yaşıyor olacaktım!

“Aslan ile Fare Masalı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>